زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

روش های مناسب برای زایمان طبیعی

همه ما می‌ دانیم که یکی از مهمترین مراحل زندگی بانوان دوره بارداری و زایمان بوده که با روش‌ های مختلف بر اساس سلامت بدن بانوان و شرایط قرارگیری جنین انجام میشود.

به طور کلی بسیاری از متخصصان و پزشکان بر این باورند که اگر بانوان برای خروج جنین از رحم روش زایمان طبیعی را انتخاب کنند، قطعاً برای سلامت آنها مناسب تر بوده و کمترین میزان آسیب و عارضه را نیز متحمل خواهند شد.

اما امروزه با پیشرفت علم و توسعه فناوری و روش های گوناگونی که برای زایمان طبیعی وجود دارد، بانوان می توانند در صورت دسترسی به این شرایط زایمان طبیعی را با درد کمتر به انجام برسانند.

همانطور که می دانید زایمان طبیعی ممکن است درد زیاد و البته لحظه ای را برای مادران به وجود آورد که در لحظه خروج جنین از رحم بیشتر خواهد بود.

با استفاده از روش های مختلف مادر را به آرامش دعوت کرده تا بتوانند زایمان طبیعی را با کمترین میزان عارضه و درد به انجام برسانند.

روش های مختلفی مانند زایمان در آب وجود دارد که به دلیل انقباضات رحمی و قرار گرفتن در مجاورت با آب ملایم مادر درد کمتری احساس می‌ کند.

روش‌ های مختلفی برای قرار گرفتن شرایط فیزیکی مادر وجود دارد که برخی از حالت ها می تواند دهانه رحم را باز تر کرده و زایمان را برای مادر آسان می کنند.

همواره باید بدانید که زایمان طبیعی روشی است که خداوند به صورت طبیعی و غریزی در بدن بانوان قرار داده و خروج جنین از رحم با این شیوه هیچگونه منافاتی با سلامت مادر ندارد.

پس از زایمان مادر می‌ تواند طی چند ساعت استراحت به راحتی فعالیت های روزانه خود را آغاز کند.

زایمان طبیعی

یکی از مهمترین مراحلی که با پایان دوره بارداری پیش روی همه بانوان قرار دارد، انجام زایمان با روش های مختلف است، که بر اساس شرایط جسمانی مادر متخصصان تشخیص می دهند که کدام روش برای حفظ سلامت مادر و جنین مناسب تر و کاربردی تر می باشد.

انتخاب بسیاری از متخصصان زایمان طبیعی است، زیرا با فیزیک و جسم بانوان همخوانی کامل دارد و مادر می‌ تواند طی یک دوره کوتاه مدت با سلامت کامل نوزاد را از رحم خارج کرده و سیستم جسمانی سریعا به حالت اولیه باز می گردد.

اما مسئله این است که زایمان طبیعی در کنار همه فوایدی که دارد باید طی شرایط کاملاً مساعد انجام شود تا هرگز خطری مادر و جنین را تهدید نکند. مسئله بسیار مهمی که در مورد زایمان طبیعی باید بدانید این است که این شیوه نسبت به دیگر روش ها بسیار آسان تر بوده و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

اگر مادران زایمان طبیعی را انجام دهند نهایتا تا ۲۴ ساعت بعد بدن آنها ریکاوری شده و به حالت عادی باز می گردد، به گونه ای که شخص می تواند با احتیاط کامل فعالیت های شخصی خود را انجام دهد.

زایمان طبیعی فرایندی است که به سرعت مادر وارد دوره شیردهی میشود و هیچ گونه مشکلی از این بابت نخواهد داشت، نا گفته نماند که زایمان طبیعی برای کودکان مناسب تر خواهد بود، زیرا مایعی درون ریه کودک وجود دارد که باید به واسطه ساکشن کاملا از ریه او خارج شود.

ضمن انجام زایمان طبیعی به دلیل فشاری که در کانال زایمان به نوزاد وارد میشود تمامی مایعات و مخاط موجود در ریه نوزاد به صورت طبیعی از دهان نوزاد خارج خواهد شد و همین امر باعث پاکسازی ریه شده و کودک در آینده در برابر بسیاری از مشکلات و بیماری های تنفسی ایمن میشود.

با انجام زایمان طبیعی بانوان سلامت جسمانی بیشتری داشته و خطراتی مانند عفونت در ناحیه زخم، خونریزی های شدید و دیگر مشکلات را تجربه نخواهند کرد.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی
مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

همانقدر که انجام فرایند زایمان طبیعی مهم است، بانوان باید حتماً مراقبت‌ های پس از آن را انجام داده تا سریعاً سلامتی و بهبودی خود را به دست آورند و دیگر آسیب ها و مشکلات را متحمل نشوند.

در حین زایمان طبیعی ممکن است مادران چندین بخیه را متحمل میشوند که در صورت وجود بخیه باید تا زمان بهبود کامل از آنها مراقبت کنند تا از بروز عفونت و آسیب های دیگر جلوگیری شود.

متخصصان توصیه می‌ کنند تا نهایتا یک هفته بعد از زایمان طبیعی به هیچ عنوان فعالیت های سنگین انجام ندهید، و نشستن و برخاستن زیاد و طولانی مدت برای آنها خطرناک خواهد بود.

بهتر است که یک هفته استراحت کرده و تنها کاری که انجام می‌ دهید مراقبت از نوزاد باشد.

انجام فعالیت های روزمره، فعالیت های ورزشی و هرگونه تحرک بیش از حد برای مادری که تازه زایمان طبیعی را انجام داده است خطرناک بوده و به هیچ عنوان این فرایند نباید انجام شود.

اگر چندین بخیه در ناحیه واژن اتفاق بیافتد باید طبق نظر متخصصان با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مرتبا زخم های خود را شستشو داده و اگر بخیه در لایه خارجی است در زمان مشخص شده برای کشیدن بخیه به پزشک مراجعه نمایید.

تا زمانی که پزشک تعیین می‌ کند، برقراری رابطه جنسی برای مادران ممنوع بوده و حتماً باید فرایند بهبود شما به طور کامل طی شود تا بتوانید بدون هیچگونه محدودیت فعالیت های روزانه و حتی فعالیت‌ های جنسی خود را آغاز نمایید.

تا زمان بهبودی کامل جای بخیه بر اثر زایمان طبیعی بهتر است که برای مدت طولانی در مجاورت آب و انواع شوینده قرار نگیرید و هنگام حمام کردن، زمان استحمام را کم کرده و سریعا از محیط مرطوب خارج شوید.

بهتر است که تا زمان بهبود لباس زیر خود را حداقل روزانه یکبار تعویض کرده تا از بروز عفونت و تجمع باکتری در این ناحیه حساس جلوگیری شود.

شرایط انجام زایمان طبیعی

زمانی که متخصصان بررسی‌ ها و معاینات نهایی را برای زایمان انجام می‌ دهند، تشخیص خواهند داد که آیا مادر می تواند فرایند زایمان طبیعی را به سلامت سپری کند و یا باید از دیگر روش ها استفاده کنند.

در مرحله اول متخصصان سلامت مادر را مورد بررسی قرار می‌ دهند تا متوجه شوند که بیماری‌ های زمینه‌ ای و هرگونه مشکل در ناحیه ستون فقرات و یا هموروئید سلامت مادر را تهدید نکند و حین زایمان آسیب‌ ها و مشکلات بیشتر را به وجود نیاورد.

پس از بررسی سلامت جسمانی مادر متخصصان با استفاده از سونوگرافی وضعیت جنین را هم بررسی می کنند، جنین حتماً باید چرخش کامل به سمت پایین داشته باشد به گونه ای که سر او در ورودی رحم قرار بگیرد، البته وضعیت جفت و بند ناف نیز باید در حالت مطلوبی باشند.

اگر متخصصان تشخیص دهند که بند ناف در اطراف گردن نوزاد قرار گرفته است، به هیچ عنوان ریسک نکرده و زایمان طبیعی را انجام نمی‌ دهند.

زایمان طبیعی روشی مطمئن برای خروج نوزاد از رحم است اما باید تحت شرایط کاملاً ایمن و طبق نظر متخصصان با تجربه انجام شود تا سلامت مادر و نوزاد به طور کامل حفظ گردد.

زایمان طبیعی برای چه کسانی مناسب است

زایمان طبیعی برای چه کسانی مناسب است
زایمان طبیعی برای چه کسانی مناسب است

یکی از مهمترین مسائلی که پیش روی بانوان باردار قرار دارد، روند زایمان بوده که متخصصان تشخیص می دهند که آیا روش های طبیعی برای آنها مناسب است یا خیر.

تقریباً تا ماه های آخر بارداری تصمیم‌ گیری قطعی برای شیوه زایمان کار دشواری بوده و باید اجازه دهید که کودک شرایط ثابتی را در رحم پیدا کند.

اگر نوزاد چرخش کافی برای خروج از رحم به صورت طبیعی را نداشته باشد متخصصان به هیچ عنوان نمی تواند زایمان طبیعی را انجام دهند.

حتماً باید نوزاد در ماه های آخر گردش داشته و سر او به سمت دهانه رحم قرار بگیرد، تا بتوانند با روش های مختلف و زایمان طبیعی نوزاد از رحم مادر خارج کنند.

اگر پزشک تشخیص دهد که آب دور جنین بیش از حد مجاز است و یا کودک و دلیل شرایط نامطلوب در پیچ و تاب بند ناف قرار گرفته است، متخصصان در چنین شرایط زایمان طبیعی را انجام نمی‌ دهند، و از دیگر روش ها مانند سزارین استفاده خواهند کرد.

یکی از روش های ساده و کم هزینه برای زایمان، روش طبیعی بوده اما برخی از بانوان نمی‌ توانند این فرآیند را به سلامت به پایان برسانند.

فواید زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی
فواید زایمان طبیعی

متخصصان و پزشکانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند به همه بانوان توصیه می‌ کنند که تا حد امکان زایمان طبیعی را انتخاب کنند تا عوارض کمتری برای مادر و کودک به همراه داشته و بعد از زایمان با سرعت بیشتر روند بهبود مادر انجام پذیرد.

از مهمترین فواید زایمان طبیعی برای مادر می‌ توان به بهبود سریع آن اشاره کرد، به محض اینکه مادر زایمان طبیعی را انجام می دهد نهایت ظرف چند ساعت به حالت عادی برگشته و می تواند فعالیت های شخصی خود را به آرامی انجام دهد.

مادری که زایمان سزارین دارد نهایتاً تا یک هفته به هیچ عنوان توانایی انجام فعالیت های شخصی و مراقبت از کودک خود را نخواهد داشت.

از دیگر فواید بسیار مهم زایمان طبیعی برای نوزادان می توان به سلامت جسمانی آنها در طولانی‌ مدت اشاره کرد، کودکانی که با روش طبیعی به دنیا می آیند بیش از دیگر افراد سلامت جسمی داشته و کمترین میزان آسیب را در موارد تنفسی مبتلا خواهند شد.

این کودکان به هیچ عنوان در معرض آسیب های تنفسی و ریوی قرار نگرفته و مشکلاتی مانند آلرژی و آسم را نیز تجربه نخواهند کرد.

البته زمانی که نوزاد از کانال زایمان در حال خروج است، تمامی مایعاتی که در ریه او قرار دارد به واسطه فشار، از دهان خارج شده و پاک سازی میشود و دیگر نیازی به ساکشن نبوده و آسیب های مختلف متوجه کودک و نوزاد نخواهد شد.

از مهم ترین و کاربردی ترین فواید زایمان طبیعی می توان به طول درمان و دوره نقاهت کوتاه این روش اشاره کرد.

معمولاً بانوانی که زایمان طبیعی را انجام می‌ دهند فقط برای چند ساعت در محیط های درمانی بستری خواهند شد و پس از زایمان نهایتاً تا ۱۰ ساعت بعد از آن مرخص شده و می‌ توانند به محیط خانه باز گردند.

در چنین شرایطی مادر می تواند بلافاصله پس از زایمان طبیعی شیر دادن به کودک خود را آغاز کرده و هیچگونه عوارضی را به همراه آن نخواهد داشت و البته کودک وضعیت مناسب تری دارد.

در مورد زایمان طبیعی، میزان هزینه های محدودی بابت این فرآیند پرداخت میشود. هزینه پرداختی بابت زایمان طبیعی و زایمان سزارین با یکدیگر قابل مقایسه نبوده و زایمان طبیعی حداقل میزان هزینه را برای خانواده‌ ها به همراه دارد.

به همین دلیل است که این شیوه علاوه بر حفظ سلامت مادر و نوزاد بسیار کاربردی بوده و برای بسیاری از اقشار جامعه مناسب خواهد بود.

خدمات زایمان طبیعی در ایلام

دکتر سارا ملکشاهی یکی از بهترین متخصص های زیبایی زنان در شهر ایلام می باشد.

شما برای درخواست رزرو نوبت زایمان طبیعی در ایلام از دکتر ملکشاهی میتوانید از طریق تماس با ما و راه های ارتباطی که قرار دارد نوبت خود را ثبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *