زایمان سزارین

زایمان سزارین

فواید انجام زایمان سزارین

یکی از حساس ترین مراحلی که همه بانوان در طول زندگی با آن مواجه میشوند، روند بارداری و پس از آن انجام زایمان می باشد.

با توجه به شرایط جسمانی مادر و البته نحوه قرارگیری جنین در رحم، متخصصان تشخیص می دهند که کدام شیوه زایمان برای مادران مناسب تر است.

اگر بر اساس وضعیت جسمانی، مادر مجبور به انجام سزارین شود، حتماً باید به مراکز درمانی معتبر و پزشکان ماهر مراجعه کند تا بتواند این عمل جراحی حساس را با شیوه های درست انجام برساند.

اما از مهمترین فواید انجام زایمان سزارین می توان به عدم درد در روند زایمان اشاره کرد.

همانطور که می دانید برای زایمان طبیعی مادر ساعات طولانی درد غیر قابل وصفی را متحمل میشود اما چنین عارضه ای در زایمان سزارین وجود نداشته و مادر می تواند در زمان تعیین شده توسط پزشک، به مراکز درمانی برای انجام جراحی مراجعه نماید.

ممکن است به دلایل مختلف جنین وضعیت نامناسبی در رحم مادر داشته باشد که از جمله آنها می توان به قرار گرفتن بند ناف در اطراف جنین و افزایش آب دور جنین اشاره کرد.

در چنین وضعیتی متخصصان برای حفظ سلامت مادر و جنین زایمان سزارین را انجام داده و با کمترین میزان آسیب جنین را با سلامت کامل از رحم مادر خارج می کنند.

بانوان باردار تمایل به انجام زایمان سزارین دارند تا مانع از بروز مشکلات رحمی و دیگر آسیب های ناحیه واژینال شوند.

اگر شما زایمان سزارین را انجام دهید هرگز مشکلاتی مانند افتادگی رحم و افتادگی مثانه را تجربه نکرده و فرم اصلی واژن نیز دستخوش تغییرات نخواهد شد و دیگر نیازی به ترمیم و عمل های جراحی برای جوانسازی واژن هم نخواهید داشت.

زایمان سزارین

یکی از بهترین و مناسب ترین روش هایی که برای خروج جنین از رحم مادر انجام میشود، زایمان سزارین است.

زایمان فرآیندی بسیار مهم و حساس برای همه بانوان به شمار می آید و متخصصان سعی دارند تا این فرآیند را با روش های کاملا اصولی و با کمترین خطر و آسیب به انجام برسانند.

اما مسئله این است که چه کسانی می توانند زایمان سزارین را انجام دهند و آیا این روش خطراتی را برای افراد به دنبال دارد یا خیر.

با ما همراه باشید تا در ادامه مصرف چند نکته کلیدی در مورد زایمان سزارین را برایتان بازگو کنیم.

زایمان سزارین یکی از روش های مطمئن است اما به شرطی که این جراحی در مراکز درمانی معتبر و توسط پزشکان با تجربه و ماهر انجام پذیرد.

همانطور که می‌ دانید زایمان سزارین یکی از جراحی های پرخطر و تهاجمی به شمار می‌ آید که فرد ممکن است چندین لایه برش عمیق را در ناحیه شکم و رحم تجربه کرده و پس از آن باید دوره نقاهت طولانی را بابت بهبود بخیه ها متحمل شود.

معمولاً زایمان سزارین برای بانوانی انجام میشود که امکان انجام زایمان طبیعی را نداشته و ممکن است آسیب‌ هایی را برای آنها به همراه آورد.

بیماری‌ های زمینه‌ ای و نحوه قرار گرفتن جنین در رحم مادر تعیین کننده آن است که آیا فرد می تواند زایمان سزارین انجام دهد یا خیر.

 

مراقبت های قبل و بعد از زایمان سزارین

مراقبت های قبل و بعد از زایمان سزارین
مراقبت های قبل و بعد از زایمان سزارین

یکی از مهمترین فرآیند هایی که در طول دوره بارداری و برای اتمام آن انجام میشود.

زایمان سزارین بوده که باید تحت نظر پزشکان و متخصصان کار بلد انجام پذیرد، در غیر این صورت ممکن است مادر آسیب های خطرناک و جبران ناپذیری را تجربه کرده که ممکن است برای سالیان طولانی او را وارد پرسه های درمانی کند.

مهمترین اقداماتی که باید پیش از انجام زایمان سزارین انجام دهید انجام آزمایشات، چکاپ، معاینات و سنوگرافی های مختلف توسط پزشکان متخصص زنان زایمان است تا تشخیص دهند که آیا سزارین برای فرد مناسب است یا خیر.

همواره باید بدانید که مراقبت هایی که بعد از زایمان سزارین لازم است حتما باید مو به مو و طبق گفته پزشک انجام شود.

در غیر این صورت می‌ تواند آسیب‌ های زیادی را به همراه آورد.

به طور کلی زایمان سزارین جزء عمل های بسیار پیشرفته قرار دارد که باید دوره نقاهت آن به طور کامل و دقیق تر شود، تا سلامت نوزاد و مادر حفظ شود.

بعد از انجام زایمان سزارین به دلیل بخیه های متعددی که در ناحیه شکمی مادر وجود دارد.

ممکن است نتوانند به صورت قبل فعالیت های شخصی و مراقبت از کودک را انجام دهند و بهتر است که شخصی به عنوان پرستار در کنار مادر باشد تا بتواند فعالیت های مختلف را انجام دهد.

استراحت به بخیه ها کمک شایانی خواهد کرد و باید بدانید که یک هفته الی ده روز استراحت مطلق برای مادرانی که سزارین انجام داده‌ اند الزامی می باشد.

حتما باید با طبق شیوه های درست و آنطور که پزشک دستور می‌ دهد از جای زخم خود محافظت کرد تا محلی برای تجمع آلودگی ها و باکتری ها نباشد.

بخیه های موجود در لایه های داخلی شکمی کاملاً جذبی هستند که با گذر زمان کاملاً بهبود پیدا می‌ کنند.

بخیه هایی که به صورت سطحی بر روی بدن هستند باید تحت مراقبت ویژه قرار گرفته و دائما با مواد ضد عفونی کننده آنها را شستشو دهید و پانسمان را طی ساعات مشخص شده تعویض نمایید.

اینگونه از بروز عفونت و آلودگی جلوگیری خواهید کرد و مشکلات جانبی را نیز متحمل نخواهید شد.

در چنین شرایطی بهتر است که حتماً هنگام استحمام زمان کمی را در حمام سپری کنید و تاکید میشود زخم و بخیه ها در مواجهه با انواع شوینده های قوی، آب و رطوبت زیاد قرار نگیرند.

حتما پس از استحمام ناحیه زخم را که به خوبی خشک کرده و اجازه دهید که هرگونه رطوبت از آن برطرف شود و مجدد از پانسمان استفاده کنید.

متخصصان توصیه می‌ کنند که تا زمان بهبودی کامل بخیه ها از البسه نخی و خنک استفاده کنید تا با عبور هوا روند بهبود زخم ها سرعت گرفته آسیب های جانبی را بر اثر تعریق تجربه نکنید.

نحوه انجام زایمان سزارین

زمانی که بانوان برای انجام زایمان آماده میشوند متخصصان شرایط جسمانی مادر را به طور کامل بررسی کرده و البته نحوه قرارگیری جنین را نیز در رحم بررسی می‌ کنند تا تشخیص دهند که آیا فرد باید زایمان سزارین انجام دهد و یا زایمان طبیعی.

اگر مادر کاندیدای انجام زایمان سزارین باشد باید در زمان مشخص شده تحت مراقبت قرار گرفته و در مراکز درمانی بستری شود، و متخصصان وضعیت جسمانی مادر را به حدی نرمال می رسانند تا برای جراحی آماده شود.

معمولاً برای انجام زایمان سزارین از بیهوشی استفاده نمی کنند و با یک بی حسی موقتی که در نخاع تزریق میشود مادر را از کمر به پایین بی حس کرده و زایمان سزارین انجام میشود.

زایمان سزارین فرایندی بسیار حساس، دقیق و پر عارضه به شمار می‌ آید، و پزشکان باید این فرایند را با تبحر کافی انجام دهند تا سلامت مادر و نوزاد حفظ شده و هر دو می توانند به روند عادی زندگی خود ادامه دهند.

اما مهمتر از عمل سزارین نحوه مراقبت های بعد از این زایمان است، مادر باید تحت هر شرایطی با توجه به نکاتی که پزشک توصیه می کند از سلامت خود مراقبت کند تا از تجمع عفونت و هرگونه آسیب در ناحیه بخیه ها جلوگیری شود.

متخصصان توصیه می‌ کنند که بانوان تا بهبودی کامل، مراقبت‌ های خاص را انجام دهند، انجام رابطه جنسی، انجام فعالیت های ورزشی و حتی فعالیت های روزانه سنگین برای این بانوان تا مدت مشخص ممنوع خواهد بود و به محض اینکه سلامتی شخص به دست می‌ آید فرد می‌ تواند علاوه بر انجام فعالیت های روزانه، از کودک خود را درستی مراقبت کند.

توجه داشته باشید که بعد از زایمان سزارین حتماً باید در فواصل زمانی مشخص شده توسط پزشک، برای انجام معاینات به مراکز مربوطه مراجعه کنید.

عوارض احتمالی زایمان سزارین

عوارض احتمالی زایمان سزارین
عوارض احتمالی زایمان سزارین

همان طور که می دانید عمل سزارین در شمار عمل های پرخطر و پر آسیب قرار دارد و اگر با شیوه های درست انجام شود سلامت مادر و نوزاد حفط می شود.

باید بدانید که زایمان سزارین در کنار راحتی و عدم درد ممکن است خطراتی را برای مادر و نوزاد به همراه آورد که از مهمترین آنها می توان به درد بسیار زیاد پس از اتمام جراحی اشاره نمود.

زمانی که زایمان سزارین تمام میشود مادر باید ۲۴ ساعت استراحت کرده و پس از آن به آرامی فعالیت های روزانه را آغاز کند.

قطعا فعالیت‌ های ساده و بلند شدن از بستر برای مادران درد زیادی به همراه داشته که البته موقت خواهند بود و با مراقبت های درست و گذر زمان این عارضه بهبود پیدا می کند.

همچنین باید بدانید که زایمان سزارین برای نوزادان خطرات و عوارضی به همراه می‌ آورد که حتماً باید برای انجام این عمل پیشرفته به پزشکان ماهر مراجعه کنید.

در غیر اینصورت ممکن است هنگام برش لایه های مختلف شکم و رحم، کودک آسیب های جبران ناپذیر را تجربه کند.

کودکانی که به واسطه سزارین متولد میشوند بیش از دیگر کودکان در معرض مشکلات تنفسی و ریوی قرار می‌ گیرند، و ممکن است سیستم ایمنی آنها کمی ضعیف تر باشد.

یکی از مهمترین عوارضی که در موارد نادر برای بانوان اتفاق می‌ افتد چسبندگی لایه های شکمی بوده که ممکن است در صورت وخامت اوضاع پزشک تشخیص دهد که جراحی باید مجددا انجام شود.

پس از انجام زایمان سزارین بسیاری از مادران در مواجهه با خونریزی های بسیار زیاد عوارضی را تجربه می کنند که نیاز به درمان‌ های طولانی مدت خواهند داشت.

عوارض احتمالی زایمان سزارین
عوارض احتمالی زایمان سزارین

توجه داشته باشید که مراقبت بعد از زایمان سزارین نقش بسیار مهمی بر حفظ سلامت مادر داشته که نباید هرگز نسبت به آن بی توجه باشید.

برای انجام زایمان سزارین مادر باید بیهوش شود و یا از بیحسی های تزریقی استفاده میشود، همین داروهای بیهوشی عوارض زیادی برای مادر داشته و ممکن است تا چند ماه اثر مخرب آنها در بدن مادر باقی بماند.

باید بدانید که دردهای لگنی، خونریزی و هرگونه مشکلات در بخیه ها از عوارض شایع سزارین بوده و اجتناب‌ ناپذیر است.

این آسیب‌ ها در موارد نادر بروز پیدا کرده و عده زیادی از مادرانی که سزارین را تجربه کرده‌ اند هرگز این مشکلات را پشت سر نگذاشته و روند بهبود آنها با سرعت طی شده است.

اما لازم به ذکر است که بدانید دوره نقاهت زایمان سزارین بسیار طولانی بوده و ممکن است مادر برای ۲ الی ۳ روز در مراکز درمانی بستری شود.

اگر شرایط بهبود مساعد باشد به منزل بازگشته و در این هنگام هم باید به خوبی از خود مراقبت نماید تا روند بهبود تکمیل شده و بخیه ها را از سطح پوست جدا کنند.

زایمان سزارین در ایلام

زایمان سزارین در ایلام یکی از خدمات مطب دکتر سارا ملکشاهی در ایلام میباشد.

زنانی که به دنبال عمل سزارین در ایلام میباشد باید به نکاتی دقت کنند؛ بهترین کاندید های زایمان سزارین در ایلام:

  • زنانی که ساختار بدنشان برای عمل زایمان طبیعی در ایلام مناسب نیست.
  • زنانی که بیماری هایی خاص دارند که ممکن است عمل زایمان طبیعی برایشان دچار خطر شود و خطر آفرین باشد.
  • زنانی که جنین درون رحمشان از لحاظ جسمی بزرگ و درشت هیکل است.
  • زنانی که جنین داخل رحمشان موقع خروج از دهانه واژن چرخش لازم را ندارد.
  • زنانی که در یک بارداری چند قلو بارداری میشوند.
  • اختلال در روند ضربان قلب جنین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *